Basın Duyurusu

IPA, DSÖ ve UNICEF evde kalmak zorunda olan çocuklara ve gençlere destek olmak için Uluslararası Çocuk Kitapları Günü’nde Dünyayı Oku (Read the World) girişimini başlatıyor.

02 Nisan 2020

KOVİD-19 küresel salgınının yaşandığı bu günlerde çocuk kitapları okuma girişimi, Geronimo Stilton’ın yaratıcısı ile başlıyor.

NEW YORK/CENEVRE, 2 Nisan 2020 – Çok sevilen çocuk kitaplarının yazarları bir araya gelerek COVID-19 salgını nedeniyle evlerine kapanmak zorunda kalan milyonlarca çocuğa ve gence kendi kitaplarından bölümler okuyacak.

Dünyayı Oku (Read the World); Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve UNICEF’in işbirliğinde hayata geçiriliyor. Etkinlik, bugün Uluslararası Çocuk Kitapları Günü’nde ünlü karakter Geronimo Stilton’un yaratıcısı İtalyan yazar Elisabetta Dami ile saat 19.00’da başlayacak. 

IPA Başkanı Hugo Setzer: “Bunlar hepimiz için bilinmeyen sular. Uzun süreli evde izolasyonun ve sosyal mesafenin psiko-sosyal etkilerini henüz tam olarak görüp anlamış değiliz. Şu an hepimiz ruh sağlığımıza, özellikle de küçüklerimizin ve gençlerimizin ruh sağlığına daha fazla özen göstermeliyiz. IPA, çocukları en sevdikleri yazarlarla bir araya getirerek, kitaplara olan ilgilerini arttırmak ve evlere kapanmak zorunda kaldığımız bu zor zamanda aileler için tasasız bir an yaratmaya katkıda bulunabilecek bir adım atmak istedi.”

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Çocukların hayatları ve rutinleri bir iki hafta gibi kısacık bir süre içerisinde alt üst oldu. Dış dünyanın yasak olduğu bu dönemde okumak, çocuklara ve gençlere kitapların sınırları aşan inanılmaz bir gücü olduğunu hatırlatabilir.”

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus: “DSÖ, COVID-19 salgını ile her cephede mücadele ediyor. Özellikle küçüklerimizi ve gençlerimizi korumak için her şeyi yapıyor. Birçoğunun duyduğu korku ve kaygıları anlıyoruz. Okumanın genç beyinleri nasıl canlandıracağını, gerginlikleri yatıştıracağını ve umut aşılayacağını biliyoruz.”   

Elisabetta Dami, kendi Instagram hesabından, bugün saat 18.00 ile 18.30 arasında kendi kitabından İngilizce olarak bir parça okuyacak. Kitapları dünyada 50 farklı dilde 180 milyondan fazla satan Dami, ayrıca hesabı üzerinden yorumlara ve sorulara da cevap verecek.

Sevilen başka çocuk kitabı yazarları da Dünyayı Oku girişimine katılacak. Ayrıntıları yakında https://www.unicef.org/coronavirus/read-the-world adresinden takip edebilirsiniz.

###

UNICEF Hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.

UNICEF’i Twitter ve Facebook  üzerinden de takip edin

IPA Hakkında

IPA, dünyanın en büyük yayıncı birlikleri federasyonudur. 1896 yılında, yayıncılığı desteklemek ve korumak, aynı zamanda ekonomik, kültürel ve sosyal gelişmeye katkı sağlayacak bir güç olarak yayıncılık bilincini arttırmak amacıyla insan hakları mücadelesi perspektifine sahip bir kuruluş olarak kurulmuştur. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ve diğer uluslarüstü oluşumlarla işbirliği içinde çalışan IPA, ulusal ve uluslarüstü düzeyde kitap ve dergi yayıncılığının çıkarlarını savunmaktadır. Uluslararası olarak IPA, sansüre karşı aktif olarak mücadele etmekte ve telif hakkını, yayınlama özgürlüğünü (IPA Prix Voltaire aracılığıyla da) ve okuryazarlığı desteklemektedir.

IPA’yi Twitter ve Facebook üzerinden de takip edin

DSÖ Hakkında

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler'in sağlık konusunda uzman kuruluşudur. Hükümetlerarası bir kuruluş olan DSÖ, genellikle Sağlık Bakanlıkları aracılığıyla Üye Devletlerle işbirliği içinde çalışmaktadır. DSÖ, küresel sağlık mevzularında liderlik yapmak, sağlık araştırmaları gündemini şekillendirmek, normları ve standartları belirlemek, kanıta dayalı politika seçeneklerini sunmak, ülkelere teknik destek sağlamak ve sağlık eğilimlerini izlemek ve değerlendirmekten sorumludur. Daha fazla bilgi için: www.who.int.

WHO’yu Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden de takip edin

Daha ayrıntılı bilgi için:

Ben Steward, IPA Başkan Yardımcısı Bodour Al Qasimi’nin Özel Kalemi: ben@kalimat.ae
Paul Garwood, DSÖ, garwoodp@who.int

IPA, DSÖ ve UNICEF evde kalmak zorunda olan çocuklara ve gençlere destek olmak için Uluslararası Çocuk Kitapları Günü’nde Dünyayı Oku (Read the World) girişimini başlatıyor.

Bu girişime dahil BM kuruluşları

UNICEF
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu
DSÖ
Dünya Sağlık Örgütü

Bu girişim yoluyla desteklediğimiz Amaçlar